Otogaz Dönüşüm Fiyatları - Ostim-Yenimahalle/Ankara

Güncel Brc Lpg Fiyatları, BRC Otogaz LPG Fiyatları Ankara için Firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Diğer ürünlerimizin Güncel Otogaz Dönüşüm fiyatları - Sıralı Sistem lpg dönüşüm fiyatları için bizi arayınız.

 

 

Size memnuniyetle yanıt veririz.

 

 

 

 

 

MOCAN OTOMOTİV MAKİNA MÜHENDİSLİK İTHALAT İHRACAT LTD. ŞTİ.

Telefon : 0 312 394 72 22 (pbx)

Gsm :0 533 301 64 61 

email: mocanovunc@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ankara en iyi lpg ustası, Ankara lpg dönüşüm Fiyatları

ankara en iyi lpg ustaları ile hizmet vermekteyiz.

ankara en iyi lpg ustası

ankara en iyi lpg ustaları ile hizmet vermekteyiz.

Ankara en iyi lpg dönüşüm

 

 

 

 

 

   Otogaz Nedir ? - LPG Nedir ? BRC Otogaz Sistemleri hakkında genel bilgiler

Otomotiv sektörü teknolojik yenilenmenin en hızlı ve etkin bir şekilde uygulandığı sektörlerden birisidir. Buna rağmen bu sektörde halen petrol ürünleri temel enerji kaynağıdır. Petrol kaynaklarının tükenmeye başlaması nedeni ile alternatif enerji kaynaklarının araştırılmasına hız verilmiş ancak bu güne kadar denenen bir çok enerji kaynağı henüz petrolün yerini alabilme aşamasına ulaşamamıştır.

Otomotiv sektöründeki alternatif enerji kaynağı arayışları 1930lu yıllarda LPG’nin araçlarda yakıt olarak kullanımını gündeme getirmiştir. Özellikle kolay bulunması, ekonomik olması ve diğer yakıtlara oranla çevreyi daha az kirletici özellikte olması nedeni ile dünyada bir çok ülke, LPG’nin otomobillerde kullanımını özendirerek yaygınlaştırmıştır. Günümüzde İtalya, Hollanda, Fransa, Belçika, Japonya ve Amerika’da LPG - OTOGAZ yakıt olarak otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer ülkelerde ise kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Yukarıda belirtilen özellikleri nedeni ile son yıllarda LPG - Otogaz ülkemizde de otomobillerde yaygın bir şekilde alternatif yakıt olarak kullanılmaya başlanmıştır. LPG’nin yanıcı ve patlayıcı bir gaz olması LPG dönüşüm sistemlerinde güvenliği ve denetimi ön plana çıkarmıştır.

LPG Otogaz dönüşüm sistemleri; uluslararası ECER 67-01 ve TSE standartlarına uygun olması, montaj firmasının yetkili ve montajı yapan teknisyenin eğitilmiş olması, gerekli bakım ve periyodik kontrollerinin yapılması ile çevreci, ekonomik ve güvenli sistemlerdir.

   LPG (Liquefied Petroleum Gases) Sıvılaştırılmış Petrol Gazı

 • LPG; propan ve bütan gazlarının belli oranlarda karışımından oluşan ve İngilizce Liquefied Petroleum Gases (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) kelimelerinin baş harfleri ile ifade edilen bir petrol gazıdır.
 • LPG renksiz ve kokusuzdur. Gaz kaçaklarının tespit edilmesi için sonradan kokulandırılır.
 • LPG basınç altında depolanabilir, çelik tank yada borularla taşınabilir.
 • LPG yanıcı ve patlayıcı bir gazdır. Üzerindeki basınç kaldırıldığında hava ile hacimsel olarak %2-9 oranında karıştığında patlayıcı bir gaz haline gelir.
 • LPG havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir.
 • Düşük sıcaklıkta buharlaşması nedeni ile sıvı gazın insan vücudu ile teması sonucunda ciddi deri yanıkları oluşturur.
 • Isı arttıkça basıncı artar ve kritik bir sıcaklık ve basınçta, içinde bulunduğu tankın patlamasına neden olabilir

 

   Lpg Aracımın Motoruna Zarar Verir Mi ?

Otogaz Dönüşüm Fiyatları

LPG silindirlere gaz fazında gönderiliyor. Benzine göre daha temiz bir yakıttır. Yüksek termodinamik özellikleri sayesinde daha iyi bir yanma sağlar. Yanma odası, supaplar, bujiler temiz kalır. Motor yağı ömrü uzar. Motorda kurum oluşmaz. Benzine göre daha fazla vuruntu önleme gücüne sahiptir. LPG’li araçlar daha sessiz çalışır. Bu üstün özelliklerinden dolayı motora zarar vermez. Aksine motor ömrünü uzatır.

   LPG Motorda Hararet Yapar Mı ?

LPG - OTOGAZ silindirlere gaz fazında gönderilmektedir. Volumetrik olarak LPG ve benzinin alt kalorifik güçleri şöyledir;

Benzin= 32,3 MJ/Dm3 LPG= 25,6 MJ/Dm3

LPG- OTOGAZ'ın alt kalorifik gücü benzine göre daha düşük olduğundan bilinenin aksine yanma daha düşük sıcaklıklarda gerçekleşmektedir. Benzinle çalışmada tam yük civarında karışım aşırı zengin olup yanma bozulmakta, CO ve HC emisyonları artarken NOx emisyonları azalmaktadır. LPG’de ise tam yükte karışım fakir olup, CO ve HC emisyonları düşmekte, buna karşılık NOx artmaktadır. Bu durum bazı çevrelerce yorumlanırken, NOx değerlerindeki artışın benzinde olduğu gibi yanma esnasında oluşan yüksek sıcaklığa bağlanmaktadır. Bilindiği gibi benzinde yanma sırasında sıcaklık ne kadar yüksek olursa NOx emisyonları o ölçüde yüksek çıkmaktadır.

LPG’de durum tamamen farklı olup, alt kalorifik güçlerden de görüldüğü gibi yanma esnasında silindirlerde daha fazla sıcaklık oluşması fiziken mümkün değildir. Farklı yakıt kullanımında yanma odasında oluşabilecek sıcaklıklar açısından LPG veya DOĞALGAZ benzine göre gerek volumetrik verim ve gerekse adyabatik alev sıcaklıkları açısından daha avantajlı görünmektedir. Dolayısıyla bu yakıtlarla daha düşük sıcaklıklar ve daha düşük ısıl zorlamalar oluşmaktadır.

Ayrıca piyasada çekirdekten yetişme, eski pik motorlarda kalmış bazı ustalar, “Benzinde kurşun var supapları yağlar, karbon filmi oluşturur. LPG kuru yakıt, motora hararet yaptırıp supap sarar” şeklinde tamamen yanlış beyanlarda bulunmaktadır. Uzun yıllardır motorlar kurşunsuz benzine göre üretilmektedir. Gelişen çevre standartları ve daha sıkı egzoz emisyon sınırlamaları daha temiz yakıtları zorunlu kıldığından motorlarda karbon filmi oluşmasının önemi kalmamıştır. Otomotiv firmalarınca geliştirilen yeni motor teknolojileriyle daha düşük ısı iletimi olan ve hafif malzemelerden üretilen supaplar üretilmiş, sıcaklıklar önemli ölçülerde düşürülmüş ve mekanik zorlamalar azaltılmıştır.

Yeni motor teknolojilerinde kullanılan direnci yüksek ve ısı iletim katsayısı düşük kaplamalarla supap dayanımları artırılmış ve ısı kayıpları azaltılmıştır.

   Lpg'de Ne Kadar Tasarrufum Olur ?

Hacimsel olarak OTOGAZ - LPG’li bir araç benzine göre %15-20 oranında daha fazla yakıt tüketir. Yakıt ekonomisi benzinle LPG arasındaki fiyat farkından kaynaklanmaktadır. Bugünkü fiyatlarla benzine göre %40-50 oranında bir tasarruf söz konusudur.

   OTOGAZ - LPG’li Araç Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

 • Öncelikle dönüşüm yaptırmak isteyenlerin marka seçiminde dikkatli olmaları gerekiyor. Müşteri memnuniyeti sağlamış, geniş bir servis ağına sahip ve otomobil firmaları tarafından yeni nesil araçlara teknolojik uyumu test edilip onaylanarak sıfır araçlara monte edilmeye değer bulunan ürünleri tercih etmeleri gerekiyor.
 • Dönüşüm sonrasında ise araçta yapılan yakıt tadilatını ruhsatlarına işletmeleri gerekiyor. Çoğu kullanıcı bu işlemleri geciktiriyor. İki defa masraf yapmamak için aracının muayene süresinin gelmesini bekliyor. Otogazın teşviği kapsamında muayene ücretlerinden vazgeçilmesi durumunda tüm LPG’li araçlar zamanında kayıt altına alınmış olacaktır.
  Dönüşüm sonrasında;
 • LPG’li bir aracın benzin bakımları zamanında ve aksatılmadan yapılmalıdır. En çok karşılaştığımız sorun, aracı LPG dönüşümünden sonra normal araç bakımlarını yaptırılmamasıdır. LPG dönüşümünden sonra da araç bakımları zamanında yaptırılmalı, araç hava filtresi, yağ ve yağ filtresi ile buji değişimleri aksatılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki aracın LPG’de düzgün çalışması, benzinde de düzgün çalışmasıyla mümkündür. Ayrıca yeni sistemlerde aracın ilk çalışması her zaman benzinle olmaktadır. Aracın benzin pompasının ve katalitik konvertörünün zarar görmemesi için benzin deposunda daima ¼ benzin olmalıdır.
 • Otogaz - LPG’li araçların 10.000-15.000 km’de periyodik bakımları vardır. Bu bakımlar yetkili LPG montaj servisinde yaptırılmalıdır. LPG filtreleri değiştirilmeli, bağlantılarda kaçak kontrolleri yapılmalıdır. Aracın ayarları kontrol edilmeli, gerekiyorsa yeniden yapılmalıdır.
 • LPG aslında kokusuz bir gazdır. Bir kaçak halinde fark edilebilmesi için sonradan kokulandırılmıştır. Böyle bir kaçağın fark edilmesi halinde LPG sistemi kapatılarak derhal yetkili montaj servisine gidilmelidir.
 • Özel araçların 2 yılda bir, ticari araçların her yıl muayeneden geçme zorunluluğu vardır. LPG’li araçlar bu aşamada MMO’nun gaz sızdırmazlık kontrol birimlerinden gaz sızdırmazlık raporu almaları gerekmektedir. Bu periyodik kontrollerin aksatılmaması, araç muayenelerinin zamanında yaptırılması yasal bir zorunluluktur.
 • Aracına LPG sistemi monte eden vatandaşların araçlarına LPG sistemi taktırdığına dair bilgiyi sigorta firmasına bildirmeleri gerekmektedir. Bildirilmediği taktirde LPG’den dolayı meydana gelebilecek herhangi bir durumda araçlar kasko kapsamı dışında kalabilmektedir.
 • Araçların imal, tadil ve montajı hakkındaki yönetmeliğin ilgili maddesine göre LPG tanklarının ömrü imal tarihinden itibaren 10 yıldır. İmal tarihi itibari ile ekonomik ömrü tamamlanmış tankları olan vatandaşların tanklarını yetkili bir firmada değiştirmeleri kendi can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.
 • Emniyetli dolum seviyesi %80’dir. Yani tank hacminin %20’si gaz, %80’i likit LPG olmalıdır. Dolum esnasında daha fazla yakıt almak için aracın sallanması yanlıştır. Bu hem aşırı dolum nedeniyle tehlikelidir, hem de tank üzerindeki valf sisteminin bozulmasına neden olur. Bu nedenle dolum esnasında araç sallanmamalı, sallayanlar uyarılmalıdır.
 • LPG ikmali kontrol altındaki istasyonlardan ve kalitesini garanti eden firmalardan yapılmalıdır. Maalesef otogaz kalitesi ülkenin her bölgesinde gerektiği şekilde denetlenememektedir. Kalitesiz otogaz, dönüşüm kitlerinin hem metal, hem de lastik aksamına zarar vermektedir. LPG aldığımız istasyonlara çok dikkat etmeliyiz.

   Neden BRC MARKA OTOGAZ ? Diğerlerinden Ne Farkı Var ?

 • BRC markası tüm dünyada tanınmış ve müşteri memnuniyeti sağlamış bir İtalyan markasıdır. Arkasında yılların tecrübesine sahip güçlü bir firmanın desteği vardır. Tüm otogaz ekipmanlarını kendi bünyesinde üretir.
 • LPG dönüşüm kitlerimizde ürünler aynı markadan oluşur. Farklı markalardan oluşan melez kit bizde bulunmaz. Tüm ürünler Avrupa Birliği ECE R 67-01 normlarına göre yangın dahil tüm güvenlik testlerinden geçmiş olup, Avrupa’da yeni uygulamaya giren ECE R 115 regülasyonuna da uygundur.
 • Montaj esnasında aracın orijinal kabloları kesilmez.
 • Otomotiv teknolojisi ve Avrupa Birliği normları gereği motor bölümündeki tüm bağlantıların hem EMC (Elektro Manyetik Uyumluluk) testinden geçmiş hem de IP-54 sınıfı sızdırmazlığa sahip özel konektörlerle yapılması zorunludur. Ürünlerimiz bu şartları sağlamaktadır.
 • Patenti BRC’ye ait gaz enjektörleri benzin enjektörleriyle aynı prensipte çalışır ve son derece hızlı tepki süreleriyle E4 sınıfı araçların, hatta direkt enjeksiyonlu araçların LPG dönüşümünü mümkün kılar.
 • Uygulamalarımızı farklı kılan diğer bir özelliğimiz, gaz girişlerinde emme manifoldunun delinmemesidir. Diğer sıralı sistem montajlarında gaz girişleri için emme manifoldu delinmekte, bu işlem silindirlere çapak kaçması gibi bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Patenti firmamıza ait “Gaz Piposu” uygulamasıyla silindirlere çapak gitme riski ortadan kalkmakta, montaj süresi kısalmakta, gaz benzinle aynı noktadan püskürtüldüğünden hissedilir bir ekstra konfor sağlanmaktadır.
 • Kullandığımız “ BRC CALİBRATION TOOL ” ve- “PLUG AND DRIVE” LPG programı insan faktörünü ortadan kaldıran, aracın benzin ECU’su ile teknolojik olarak uyumlu en gelişmiş kalibrasyon programıdır. Üstün teknolojiye sahip ürünler ve gelişmiş kalibrasyon programı sayesinde BRC kullanıcıları benzinle aynı sürüş konforu yaşar, zamanla bozulmayan kalibrasyon ayarları ve istikrarlı yakıt tasarrufu ile ekonomik yakıt kullanmanın keyfini sürer.
 • Montajını yaptığımız BRC Otogaz kitleri uluslararası “ÜRÜN MALİ MESULİYET” ve “3. SAHIŞ MALİ MESULİYET” sigortalarına sahiptir. BRC ile LPG dönüşümü yapılan araç gerek ürün ve gerekse montaj hatası nedeniyle oluşabilecek hasarlar bu sigorta sayesinde güvence altına alınmaktadır.
 • Montaj sonrasında GARANTİ BELGELERİ web sitemiz üzerinden elektronik ortamda düzenlenir ve bir çıktısı bayimiz tarafından imzalanarak müşterilere verilir. Garanti belgesinde araç ve müşteriyle ilgili tüm bilgiler ve takılan ürünlerin seri numaraları da yer almaktadır. Böylece ürünlerimiz sağlıklı bir şekilde araç bazında izlenebilmekte, garanti ve periyodik bakımlar titiz bir şekilde kontrol edilmektedir. Yetkili bayilerimizde montajını yaptırmış bir kullanıcı herhangi bir 2A yetkili servisine gittiğinde veri bankamızdan araçla ilgili tüm detaylara ulaşılabilmekte, hangi tarihte montaj veya bakım yapılmış, hangi seri numaralı ürün takılmış görüntülenmektedir.
 • Yukarıda sıralanan nedenlerle, Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de otomobil firmalarının BRC’yi seçmeleri bir tesadüf değildir.

   Garanti Şartları Nelerdir ?

 • Garanti süresi, malın tesliminden itibaren başlar.
 • Ürünler, imalat ve montaj hatalarına karşı iki (2) yıl garanti kapsamındadır.
 • Yedek parça temini ve servis hizmetleri açısından on (10) yıl garanti kapsamındadır.
 • Malın garanti süresi içinde arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir. Malın tamir süresi en fazla otuz (30) işgünüdür. Bu süre arızalı malın servise giriş tarihinden itibaren başlar.
 • Garanti süresi içerisinde oluşabilecek her türlü arızanın firmamıza derhal bildirilmesi gerekmektedir.
 • Kullanıcıların veya başka yetkisiz personelin arıza veya hasara müdahalesi, garanti haklarının kaybolmasına yol açar.
 • Garanti süresi dahilinde, imalat ve montaj hatalarından dolayı malın arızalanması durumunda işçilik, yedek parça ya da başka bir adla hiçbir ücret talep edilmeksizin ürünün tamiri yapılacaktır.

  LPG’yi Ruhsata İşletme Prosedürü

 • LPG montajı yapılan yerden proje, fatura ve GARANTİ belgesi alınacaktır.
 • Makine Mühendisleri Odası Sızdırmazlık Birimi’ne gideceksiniz. Buradan sızdırmazlık raporu alınacaktır.
 • Herhangi bir trafik sigortacısına gidip, EK-1 belgesi doldurtacaksınız. 
 • Fatura, proje ve Ek-1 belgesi ile Tüvtürk Araç muayene istasyonuna gideceksiniz.
 • Tüvtürk'ten randevu almak için linki kullanabilirsiniz:  https://reservation.tuvturk.com.tr/web.ui/Index.aspx
 • Tüvtürk'ten aracın muayenesini yaptırdıktan sonra Trafik Tescil Bürosu’na gidip evraklarınızı ilgili memura veriyorsunuz. İşleminiz tamamdır. Ya aynı gün ya da ertesi gün yeni ruhsatınızı alıyorsunuz.

   Aracımda Performans Kaybı Olur Mu ?

 • Yakıtın fiziksel özelliklerindeki farklar nedeniyle LPG’li araçlarda maksimum %4 civarında bir performans kaybı olması doğaldır. Bu düşük oran normal sürüş koşullarında fark edilmez. Ayrıca kullanılan kitin araçla teknolojik uyum içerisinde olması, ayarlarını düzgün olması, kullanılan yakıtın standartlara uygun olması da LPG’li araçta istenen performansın alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Firmamız BRC Yetkili Servisi olup 2007 Yılından bugüne kadar BRC Yetkili Servisi olma özelliğini taşımaktadır.

MOCAN OTOMOTİV MAKİNA MÜHENDİSLİK İTHALAT İHRACAT LTD. ŞTİ.

Telefon : (0312) 394 72 22

email: mocanovunc@gmail.com

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZİN OLDUĞU SAYFAYA GEÇMEK İÇİN ALTTAKİ LİNKE TIKLAYABİLİRSİNİZ.

http://mocanotogaz.com/iletisim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

brc lpg brc otogaz lpg takma fiyatları ankara lpg brc ankara brc otogaz fiyatları ankara lpg sistemi lpg sistemi fiyatları brc tüp beyni fiyatları ankara brc lpg sıralı sistem otogaz dönüşüm sistemleri otogaz sistemleri fiyatları sıralı lpg fiyatları brc dönüşüm fiyatları ankara brc brc lpg ankara lpg montaj fiyatları

brc servis brc fiyat brc otogaz sistemleri fiyatları sıralı otogaz fiyatları brc otogaz sistemleri en iyi otogaz markası sıralı otogaz fiyatları brc sıralı otogaz fiyatları ford lpg toyota lpg mazda lpg skoda lpg

volvo lpg kia lpg peugeot lpg audi lpg opel lpg nissan lpg mitsubishi lpg sıralı lpg citroen lpg renault lpg

seat lpg dacia lpg otogaz dönüşüm fiyatları sıralı otogaz brc otogaz ankara brc sıralı sistem brc sıralı

brc bayi chevrolet lpg volkswagen lpg otogaz sistem fiyatları sıralı sistem ankara brc sıralı sistem fiyatları brc lpg sistemi honda lpg

sequent32 brc lpg fiyat listesi ankara Opel Brc lpg sistemi ankara

hyundai Brc lpg sistemi ankara volvo brc lpg sistemi ankara, Ankara lpg dönüşüm fiyatları

kia brc lpg sistemi ankara peugeot brc lpg sistemi ankara mercedes brc lpg sistemi ankara lpg montaj fiyatları ankara honda brc lpg sistemi ankara lpg ankara sıralı sistemlpg  otogaz  otogaz ankara

sıralı sistem ankara gfi lpg sistemi ankara gfi lpg dönüşüm sistemi gfi ankara bayi brc sıralı sistem lpg 

brc lpg filtresi  brc lpg filtresi değiştirirken dikkat edimesi gereken noktalar

brc güncel brc lpg montaj fiyatları mazda lpg sıralı sistem renault lpg sıralı sistem

mazda brc lpg sistemi, nissan lpg

"toyota lpg"

" toyota lpg "

"dacia lpg"

" dacia lpg "

brc marka lpg

" brc marka lpg"

lpg takma ustalık gerektiren bir iştir. kalifiye olmayan yerlerde yapılan işler aracınızda problem çıkarabilir.

"brc sequent32"

brc sequent 32 lpg kitimizle %45 yakıt tasarrufu sağlarsınız.

"sorunsuz lpg"

sorunsuz lpg işçiliği"

"ankara brc tavsiye"

ankara brc usta tavsiyesi

brc lpg filtresi bakımları her 10.000 km'de yapılmalıdır, Ankara en brc bayisi

brc otogaz sistemleri Ankara Bayi

brc otogaz lpg ankara bayi

honda lpg konusunda en uyumlu araçlardan birisidir

honda brc otogaz sistemi ile sorunsuz çalışır.

mocan brc otogaz honda araçlarda performans kaybı oluşmayacağını garanti etmektedir.

 

 

 

otogaz dönüşüm fiyatları, BRC lpg sistemleri yetkili servis

Powered by Bilgeweb